Jdi na obsah Jdi na menu

9. 10. 2008

       

 

PILATES CLINIC METHOD

jako forma prevence, rehabilitace i post rehabilitace

Metoda Pilates je jeden ze systémů cvičení, který řadíme do skupiny Body&Mind spolu a jógou, chi-toningem a dalšími druhy cvičení, které propojují mysl a tělo.  Systém Pilates vymyslel na začátku minulého století Joseph Hubertus Pilates ( D ) a impulsem vzniku konceptu byl trénink sportovců, především boxerů, později vojáků a policistů. Cílem bylo obnovit zdravé a správné držení těla a vytvořit nové pohybové návyky, které umožní volný pohyb bez nadměrného svalového napětí. 

pilatesautorvetsi.jpgJoseph Hubertus Pilates se narodil v Německu v r. 1880, a jako dítě trpěl astmatem, křivicí a  revmatickou horečkou. Byl slabé dítě a rozhodl se zesílit. Jeho snažení bylo úspěšné a stal se dokonalým potápěčem, gymnastou, lyžařem a boxerem. Jeho odhodlání k uzdravení ho hnalo k studiu východních a západních forem cvičení, včetně jógy, starověkých řeckých a římských režimů. Během I. světové války dělal ošetřovatele ve vojenském táboře a trénoval ostatní nemocniční lékaře v tělesné zdatnosti. Navrhl cvičební vybavení a sérii cviků pro pacienty ležící na nemocničních lůžkách. Tento systém tvořil základ pro jeho jedinečný styl a Pilates aparát. Získal si široké uznání za to, že nikdo z pacientů nepodlehl chřipkové epidemii, která zabila tehdy tisíce lidí.

Po válce trénoval policejní sbor v Hamburku, chodil k němu Rudolf von Laban - taneční choreograf a pohybový analytik, Mary Wigmann německá tanečnice a choreografka. Tento specializovaný cvičební aparát si pak vzal do New Yorku, kde si ho patentoval a v roce 1926 tam otevřel své první Pilates studio. Podporoval fyzickou harmonii a rovnováhu těla pomocí kontroly dýchání, ohebnosti, vycentrovanosti, preciznosti, rutiny. Jeho studio v New Yorku připoutalo pozornost tanečních komunit a Pilatesova technika se stala základní částí tanečního tréninku ( Geore Balanchin a jeho tanečníci, Martha Graham, Jerome Robbins, Ted Sharon ). Netrvalo dlouho a Pilates studio přitáhlo elitu z celé Ameriky. Všichni byli nadšeni silou harmonie mezi myslí a svaly.

 V dnešní době zkouší mnoho lidí Pilates metodu, neboť trpí bolestmi zad v důsledku vadného držení těla a špatných pohybových stereotypů. Stává se ale velmi často, že se požadovaný výsledek ve formě úlevy bolestivosti nedostaví a někdy se ještě stav zhorší. Tady je třeba si uvědomit, že klientela pana Pilata byla fyzicky zdatná (již zmínění boxeři, policisté, tanečníci ), zatím co dnešní klientelu, která navštíví v pohybových centrech hodiny Pilates, tvoří převážně lidé se sedavým zaměstnáním. Pilates ve svém studiu v New Yorku používal stroje, které vyvinul a  pracoval vždy individuálně a cvičební program tvořil přímo na míru konkrétnímu klientovi.  Proto vyplynuly požadavky na změnu v metodice a didaktice od klientů i samotných trenérů skupinových lekcí. Bylo třeba vytvořit takový systém, kde by vedle sebe mohli cvičit jak klienti ,,zdraví“, tak lidé se svalovou dysbalací, výhřezem ploténky, lordózou, kyfózou, skoliózou, problémy s koleny či kyčelními klouby. Těmto potřebám se mezi prvními začal věnovat Michael King ( GB ) a jeho metoda PILATES INSTITUTE FACULTY ( 1999 ) nyní MK PILATES. Ten jako první zohlednil individuální možnosti jednotlivých variant vadného držení těla při cvičení 34 základních cviků. Jeho metoda se stala šetrnější, dokonalejší a především méně rizikovější než klasické pojetí aplikované pro běžnou populaci.

 Dnešní doba i klientela je jiná a je třeba si uvědomit, že i ve fyzioterapii došlo v posledních letech k velkému skoku. Nabízí se dva důležité koncepty, a to Dynamická Neuromuskulární Stabilizace doc.PaedDr. Pavla Koláře, Ph.D. ( ČR ) a švýcarsko – francouzský fyzioterapeuticko - pohybový koncept Spiraldynamik®tvůrců Dr.med.Christiana Larsena ( CH ) a fyzioterapeutky Yolande Deswarte ( F ).  Dynamická Neuromuskulární Stabilizace je diagnostický a terapeutický koncept široce využitelný především ve fyzioterapii a příbuzných oborech medicínské praxe. Využívá znalostí klíčových principů chování lidské motoriky, které jsou vyjádřením řídící funkce centrálního nervového systému (CNS). Spiraldynamik® je koncept, který se zabývá držením a koordinací pohybového aparátu – jeho trojrozměrnou hybností. Spiraldynamik® využívá poznatků z 3D anatomie, fyzikálních zákonů a vývoje lidského pohybového aparátu v průběhu evoluce, k správnému vedení pohybu – trojrozměrnému, dynamickému a systematickému. Tento koncept dává návod k terapii, tak i k používání svého těla k běžným denním činnostem a jakékoli sportovní aktivitě, aby vše se dělo v souladu s naší anatomií a ne proti.dan-jpg.jpg

To vše se potkalo v uceleném cvičebním systému PILATES CLINIC METHOD, jehož tvůrcem je Mgr. Daniel Muller ( ČR ).

PILATES CLINIC METHOD = Pilates + Pilates Institute + Dynamická Neuromuskulární Stabilizace + Spiraldynamik®.

Na hodinách Pilates clinic method mohou cvičit jak klienti „zdraví´´, tak i lidé se svalovou dysbalancí, problémy s páteří či klouby. Ti všichni bezpečně na těchto hodinách zapracují na napřímení páteře, síle středu těla, mobilitě a stabilitě kloubů, naučí se používat své tělo i během denních, pracovních či sportovních stereotypů. To tuto cvičební metodu posouvá do úplně jiné dimenze. Stává se tak metodou preventivní, rehabilitační i post rehabilitační. I díky tomu, že i Já jsem prošla na své cestě učení pohybu od Rytmické gymnastiky, Aerobiku, Pilates Institute až k Pilates clinic methodě  aSpiraldynamik®, mohu říci, že tato metoda nabízí opravdu řešení od problémů s pohybovým aparátem v dnešní uspěchané době.